LİMONUN KABUĞUNU KULLANMANIZ İÇİN BEŞ NEDEN

GurmeTerra

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. GurmeTerra
  5. LİMONUN KABUĞUNU KULLANMANIZ İÇİN BEŞ NEDEN

LİMONUN KABUĞUNU KULLANMANIZ İÇİN BEŞ NEDEN

Adını duyunca bile ağzımızı kamaştıran, yediğimiz her şeye suyunu sıktığımız sebze: Limon. Hem suyu hem de dış kabuğu kullanılabilen limonu çoğunlukla sıkarak kullanıyoruz. Fakat kabuğunda bulunan bileşenler insan vücuduna birçok fayda sağlıyor. 

Turunçgillerden olan limon içeriğinde bol bol C vitamini barındırıyor. C vitamini ise diş eti kanamalarını önleyerek diş hassasiyetini azaltıyor. Limon kabuğu içerdiği yüksek oranda antioksidan miktarıyla hücrelerde bulunan serbest radikalleri işlevsiz hale getiriyor ve hücrelerde oluşan hasarları azaltıyor. Limon kabuğunda bulunan pektin maddesi bağırsakların işlevini koruyarak sindirimi hızlandırır ve karaciğerin yağlanmasını önlüyor. Kabuğun içeriğinde bulunan maddeler kanser riskini %50 oranında azaltıyor. Limon kabuğu damar sertliği ve diğer kalp ve damar hastalıklarından korunmanıza yardımcı oluyor. Fakat tansiyon ve kalp rahatsızlıkları olan bireylerin limon kullanmadan önce bir uzmana görünmelerini öneririz.

Limon kabuğuyla yapabileceğiniz kekler, salatalar ve yemekler için taptaze limonunuzu Terracity AVM’deki Macro Center mağazasından satın alabilirsiniz.