Kış Hazırlıkları Başlasın!

GurmeTerra

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. GurmeTerra
  5. Kış Hazırlıkları Başlasın!

Kış Hazırlıkları Başlasın!

Antalya’nın yaz lezzetlerini kışa taşıyabileceğiniz evde kolayca hazırlanabilecek tarifler, yöntemler ve püf noktaları... Şimdi mutfağa girip, işe koyulma zamanı! O halde gelin kışa hazırlık için geleneksel yöntemler ile bizler de besinlerimizi hazırlayalım.

Bitkilerin yani sebzelerin kurutulması en kolay kışa hazırlık yöntemlerinden biridir. Güneş alan ve havadar bir balkonuz ya da bundan da iyisi bahçeniz varsa hemen her şeyi kurutabilirsiniz. İşe sebzelerinizi kurutarak başlayabilirsiniz.

Biber, Patlıcan

En sevdiğimiz yemeklerin başında dolma gelir. Dolmanın da vazgeçilmeleri biber, patlıcan ve kabaktır. Bunları da güneşte kolayca kurutabilirsiniz. Biberi kurutmak için sap kısımlarını ve çekirdeklerini temizleyin bu şekilde kurutursanız hem kısa sürede kurur hem de dolmalık olarak kullanabilirsiniz. Eğer toz biber, acı biber gibi baharat olarak kullanmak istiyorsanız bütün olarak da kurutabilirsiniz. Patlıcan ve kabağı kurutmak için orta boylu olanları seçin, bunları ikiye bölüp iç kısımlarını boşaltın ve bu şekilde ipe dizerek güneşte kurutun.

Domates

Domates kurutmak diğer sebzeleri kurutmaya göre daha zordur. Bunun için olgunlaşmış ancak çok yumuşak olmayan uzun domatesleri seçin. Domatesi kurutmak için uzunlamasına ortadan ikiye bölün ve üzerine hafif hafif iri tuz serpin. Bu şekilde domatesleri bir naylonun üzerinde bol güneş alan yerde kurutabilirsiniz.

Meyveler

Güzel ve bol güneş alan bir yeriniz varsa istediğiniz tüm meyveleri kurutabilirsiniz. Bunun için meyveleri ince ince doğrayın ve bir ağın üzerine serin. Bu şekilde meyveler 4-5 günde kuruyacaktır.

Kış hazırlıkları için TerraCity AVM’de bulunan Macro Center’a uğrayabilirsiniz.