Bağırsaklarımızın dostları kimler?

GurmeTerra

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. GurmeTerra
  5. Bağırsaklarımızın dostları kimler?

Bağırsaklarımızın dostları kimler?

Bağırsaklar vücutta, sindirim sisteminin düzenli çalışması ve zararlı atıkların atılması görevlerini üstlenmektedir. Bağırsakların düzenli çalışması da sağlığımızı önemli ölçüde etkilemektedir. Bağırsaklarımızın doğru çalışması için beslenmemizde şunlara yer vermeliyiz;

Bakliyat

Yüksek oranda lif içeren bakliyatlar bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Özellikle fasulye, bezelye ve mercimek bağırsak sağlığımız için oldukça faydalıdır. Bağırsak problemleri yaşadığınız dönemlerde bakliyatlardan yapılmış yemekler sizin yardımcınız olacaktır.

Kepekliler

Kepekli tahıllar da bağırsakların en büyük dostlarındandır. İçerdiği yüksek lif sayesinde bağırsaklarınızın düzenli çalışmasına yardımcı olacaktır. Günlük beslenmenizde beyaz ekmek yerine kepekli ekmek yemeyi tercih ederek hayatınıza kepekli tahıllara yer verebilirsiniz.

Kuru ve Taze Meyveler

Meyveler bağırsakların hızlı çalışmasında oldukça etkilidir. Kuru olarak tüketeceğiniz incir, kayısı ve erik ara öğünlerde tükettiğinizde hem bağırsaklarınıza yardımcı olacak hem de sizi tok tutacaktır. Kuru meyvelerden sonra içeceğiniz bir bardak ılık su bağırsaklarınızın daha hızlı çalışmasını sağlayacaktır.

Kuru meyvelerin dışında yaş meyveler de içerdiği yüksek lifler sayesinde bağırsaklarınızın hızlı çalışmasını sağlayacaktır. Ama meyveler, içerdiği şeker oranı nedeniyle belli oranlarla tüketilmelidir.