Kozmetik Ürünlerinde Dikkat Edilecekler!

Güzellik

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. Güzellik
  5. Kozmetik Ürünlerinde Dikkat Edilecekler!

Kozmetik Ürünlerinde Dikkat Edilecekler!

Güzelleşmek ve bakım amaçlı kullandığınız kozmetik ürünlerinin sağlığımızı tehdit edecek ölçüde zararlı kimyasallar içerdiğini biliyor muydunuz? Peki kullandığımız ürünlerde hangi maddelere dikkat etmeliyiz?

  1. Paraben

Paraben, kozmetik ürünlerinin dayanıklılık süresini uzatmak için kullanılan bir koruyucu maddedir. Kanser hastalarından alınan biyopsi örneklerinde rastlanılan paraben, renkli kozmetiklerden deodorantlara ve şampuanlara kadar birçok farklı üründe karşımıza çıkıyor.

  1. Sentetik Renklendirici

Kozmetik alışverişlerinizde ürünlerin içerik kısmındaki FD&C ve D&C yazılarına dikkat etmelisiniz. Yapay renklendirici kullanıldığını gösteren bu yazıları paketlenmiş gıda ve kozmetik ürünlerinin içeriğinde bulabilirsiniz.

  1. Parfüm

Özellikle nemlendirici ve şampuanlarda kullanılarak hoş bir koku sağlayan parfüm içeriğinin doğal yağlardan elde edilmediği sürece sağlığa zarar verdiğini biliyor muydunuz? Kozmetik ürünlerinin içine koyulan bu yapay kokular, cilt alerjilerine ve solunum problemlerine yol açabilir.

  1. Ftalat

Özellikle oje, parfüm, losyon ve saç spreylerinden kullanılan ftalat, meme kanseri riskini arttırır ve ergenlik çağındaki kadınlarda göğüs gelişimine zarar verir.

  1. SLS

SLS, yani sodyum lauryl (loril) sülfat, şampuan, yüz temizleyici, duş jeli, akne ilacı gibi köpüren ürünlerin büyük çoğunluğunda bulunan SLS, kimi zaman özellikle cilt tipine göre çeşitli tahrişlere yol açıyor.

Cilt yapınıza uygun, doğal ürünler kullanmak istiyorsanız TerraCity AVM’de bulunan L’Occitane mağazasında bulabilirsiniz.