Motivasyon nasıl arttırılır?

Çocuk

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. Çocuk
  5. Motivasyon nasıl arttırılır?

Motivasyon nasıl arttırılır?

Hedefe ulaşmak için en önemli etken motivasyondur. Başarılı insanlara bu işin sırrını sorduğumuzda aldığımız ilk cevap da budur. Nedir bu motivasyon? En basit anlamıyla “bir işi yapma isteği ve arzusu” yani o işi yapmak için bizi harekete geçiren şeydir. Peki, motivasyon nasıl arttırılır?

Bir amacınız ve hedefiniz olsun!

Kendinize bir amaç belirlediğiniz zaman o hedefe ulaşmak için çabalar ve bu konuda hırslanırsınız. Ne istediğinizi bilir ve kendinize bir hedef belirlerseniz çalışmalarınızı bir yöne odaklayacak ve o hedefe daha çabuk ulaşacaksınız.

Büyük düşünün!

Asla hayallerinizi kısıtlamayın ve hep büyük düşünün. Motivasyonunuzun artmasında hedef belirlemenin önemli olduğu kadar hedefinizin büyüklüğünün de o derece önemli olduğunu unutmayın.

Kendinize ödüller verin!

Başarılı olduğunuz her zaman kendinizi ödüllendirin. Bu durum hem sizi bu işe devam etme konusunda motive edecek hem de ufak bir mola vererek rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Bu ödül, bir yemek veya kendinize alacağınız ufak bir hediye olabilir.

Korkularınızla yüzleşme vakti!

Her insanın korkuları vardır, özellikle bir işe başlarken “ya başaramazsam” korkusu motiasyonunuzu düşürenlerin ilk başında gelir. Bu yüzden korkularınızla yüzleşin ve başardıkça, başaramama korkunuzu yeneceğinizi fark edin.

Unutmayın, başarmak için tek yapmanız gereken kendinize inanmak!