Çocukların Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocuk

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. Çocuk
  5. Çocukların Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Çocukların Korkusuyla Nasıl Başa Çıkılır?

Korku duygusu, tehlikelerden korunmamız için uyarı niteliğinde bir savunma mekanizması. Çocuklarda da doğal olarak, gelişimlerinin ilk evrelerinden itibaren korkuyu algılamaya başlarlar. Peki çocuğunuz büyürken, ne zaman, hangi korkuları yaşaması beklenir?

Bebeklik döneminde görülebilecek korku, ani seslere, gürültülere verilen ağlama refleksi olabilir. Elektrikli süpürge, motor sesi, aniden bir şeyin düşmesi gibi sesler çocuk için alışılagelmişin dışında unsurlar olduğundan tepki vermesi normal kabul edilir. Çocuğunuzun yaşadığı bu doğal korkularla baş edebilmesini sağlamanız çok önemlidir. Çünkü onun gelecekte bir yetişkin olarak yaşayacağı duygusal durumlarla doğrudan ilgili bir durumdur. Mesela, birlikte korkunun üzerine gidebilirsiniz. El ele o karanlığa yürümek, canavarın gerçek bir şey olmadığını anlatmak, hatta bunu oyunlaştırarak karanlığın ona çağrıştırdığı kötü şeyler yerine, keyifli bir aktiviteye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. Uyku vakti yaklaşırken ışıklar söndükten sonra, sohbet etmek, bir fenerle duvarda gölgeler yaparak oyun oynamak gibi içini rahatlatabilirsiniz.

Unutmayın, sakin kalmak, sağduyulu olmak ve anlamaya çalışmak en önemli adımlar. Eğer, çocuğunuzun genel kişilik yapısının aksine, durgunlaşma, içine kapanma, gergin olma gibi farklılıklar görüyorsanız ciddiye alarak üzerine eğilin.