Renklerin Dili!

Bilgi

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. Bilgi
  5. Renklerin Dili!

Renklerin Dili!

Renkler, insan ruhu ve zihni üzerinde etkili bir silaha dönüşebiliyor. Renklerin gücü ve etkisi kuşkusuz herkes tarafından biliniyor. Ancak renklerin insanlar üzerinde farklı tepkimelere yol açabilecek kadar tesirli olması oldukça şaşırtıcı bir gerçek! Zira renklerin bu denli bir itici güç konumunda olması renklerle insanın kendisine ve kişiliğine yepyeni bir yol haritası çıkarmasına olanak sağlıyor. Yani doğru renklerle istenilen psikolojiye ulaşmak mümkün hale geliyor. Üstelik eğilim gösterdiğimiz renkler bize karakterimizle ilgili ipuçları veriyor. Peki sizin kendinizde, evinizde, aldığınız ürünlerde en çok tercih ettiğiniz renk hangisidir?

Bu konuyla ilgili yapılan birçok çalışma mevcut. Örneğin davranış bozukluğu gösteren çocukların odalarının başka renge boyanmasıyla davranışlarındaki olumlu değişim gibi. Ya da hiperaktivite teşhisi konulan çocukların odalarının maviye -mavinin dinlendirici ve sakinleştirici etkisi olduğu bilimsel araştırmalarca ispatlanmış- boyanmasından sonra alınan olumlu sonuçlar gibi… Renkler o kadar güçlüdür ki büyük uluslararası firmalar bile bu gerçeği kabul eder ve satış stratejilerini, marka kimliklerini buna göre belirlerler. Gıda firmalarının iştah açma etkisi olan kırmızıyı kullanmaları, bankaların güven duygusu uyandıran mavi veya griyi ağırlıklı olarak yer vermeleri tamamen bilinçli bir seçimdir.

Her rengin bir enerjisi ve evrene gönderdiği mesajları vardır. Her renk bir duyguyu ifade eder ve açığa çıkarır. Eğer siz renklerin verdiği mesajları çözebilir ve yön verebilirseniz çok fazla şeyi de kontrol edebilecek güce sahip olursunuz.