Kış Aylarının Vazgeçilmez Meyvesi: Bal Kabağı!

Alışveriş

  1. Ana sayfa
  2. Trends
  3. TerraCity Blog
  4. Alışveriş
  5. Kış Aylarının Vazgeçilmez Meyvesi: Bal Kabağı!

Kış Aylarının Vazgeçilmez Meyvesi: Bal Kabağı!

Doğal lif kaynağı içeriği ile gönüllere taht kuran bal kabağı, vazgeçilmez meyvelerden biri. İçeriği ile değerli bir meyvedir. İçeriğinde nişasta, şeker, yağ, çinko, magnezyum, beta, karoten, A, B ve C vitaminleri, aminoasitler ve alkoloidler vardır.

Sindirim sistemini hızlandırır ve rahatlatır. Kemik gelişimi, kansızlık, deri ve hücre yenilenmesine büyük etki sağlar. Bu güzel, sağlıklı meyveye hayatınızda yer verebilirsiniz. Bizimde sizinle paylaşmak istediğimiz bir tarif var.

Bal Kabağı Çorbası

Malzemeler:

1 yemek kaşığı saf tereyağı,

1 bardak doğranmış soğan,

4 bardak küp kesilmiş balkabağı,

1 büyük sakız kabağı,

½ çay kaşığı toz kakule,

1 çay kaşığı toz rezene,

¼ çay kaşığı acı kırmızıbiber,

¼ çay kaşığı toz kişniş,

2 çay kaşığı kimyon tohumu,

2 yemek kaşığı küp kesilmiş taze zencefil

Hazırlanışı:

Soğanları yarı saydamlaşıncaya kadar zencefil dışındaki baharatlarla saf tereyağında soteleyin. Küp kesilmiş balkabağı, doğranmış zencefil ve dilimlenmiş sakız kabağını düdüklü tencereye koyun ve yaklaşık 6 bardak su ekleyin. Soğanları ve baharatları çorbaya katın ve balkabağı yumuşayıncaya kadar pişirin. El blenderi ile püre haline getirin. Damak zekinize göre biraz daha saf tereyağı ve deniz tuzu ekleyebilirsiniz. Her 100 gr balkabağı 26 kcal içerir. 7 gr karbonhidrat barındırır ve 0.5 gr diyet lifi içerir. Çorbanın ortalama kalori değeri 1 porsiyon için 60 kcal’dır.

Afiyet olsun.